تبلیغات
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی - هرس
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی
تولید تهال-پیوند زنی-تكثیر نهال-گلخانه ای-انواع كاج سوزنی-توپی-نهال میوه و تزئینی كلی و جزئی

هرس كردن مناسب باعث ایجاد و بقای درختان زیبا و سالم‌شده و می‌تواند طول عمر و تولید درختان میوه‌دار و سایه‌دار را افزایش دهد . درختان هرس نشده یا بصورت ناقص هرس شده، غالبا، بعنوان مواردی بشمار می‌آیند كه ممكن است اشخاص و اموال انسانها را در معرض خطر قرار ‌دهند.
هرس كردن، هم هنر است و هم علم. درخت‌آرایی، هنر هرس گیاهان برای رسیدن به شكلهای غیر معمول است و بر این اساس درختان هرس شده مثالهای خوبی از «هنر گیاهان» بشمار می‌آیند كه خود به تكنیكهای مخصوص هرس نیاز دارند.
     هرس باغستان با هرس درختان مناظر تفاوت دارد. هدف از هرس كردن در یك باغستان، به حداكثر رساندن درآمد اقتصادی و تحریك درختان برای تولید زودتر میوه می‌باشد. هرس كردن درختان مناظر معمولا برای حفظ كردن شكل طبیعی، سلامتی و طول عمر درخت و به حداقل رساندن خطراتی كه از هرس كردن نامناسب (غیر صحیح) و رشد نامحدود شاخه‌ها حاصل می‌شود، می‌باشد.
هرس كردن جهت كاهش اندازه درخت گاهی اوقات لازم است اما غالبا نشان می‌دهد كه درخت انتخاب شده برای مكان مخصوص منظره، اشتباه انتخاب شده است.

در صورتی كه شاخه با هر یك از بحرانهای زیر مواجه شود، هرس كردن مورد توجه قرار می‌گیرد :
- شاخه‌های مرده، در حال خشك شدن و به شدت بیمار
- تشكیل جوانه در پایه تنه درخت
- شاخه‌هایی كه به سمت مركز درخت و در عرض آن رشد می‌كنند

زمان هرس كردن:
    شما می‌توانید درختان برگریز (درختانی كه در پاییز برگ می‌ریزند) را در فصل خواب (كمون) و به محض اینكه برگها در اكتبر یا نوامبر ریختند، هرس كنید اما ژانویه تا مارس بهتر است. هرس كردن را در بهار، قبل از اینكه در برگ متورم و غنچه‌های گل، رنگ ظاهر شود، خاتمه دهید.
دما نیز نباید از حدود پنج درجه ی سانتی گراد كم تر باشد.
    اگر چه هرس درختـان و درختچـه ها عموما در فصل خواب گیـاه توصیـه می شود، ولیكن ر برخی موارد نیز بر حسب نیـاز، در طول فصل رشد، اینكار صورت می گیـرد. این مساله به عنوان مثال در مواردی كه شاخه هـای درختـان در خیابانهـای سواره رو یا پیاده روهـا بیش از حد پائین آمده و یا اینكه شاخه هـای گیاهان در پرچین ها، حصارهـا و یا جلوی منازل مزاحمت هایی جهـت عبور و مرور ایجاد می كند، انجام می گیـرد. در چنیـن مواردی می توان حداقل هرس لازم را برای رفع مشكل انجام داد . جهت اینكار برشهـای ضعیفی را انجام دهید تا شاخه هـا به سمت تنه و ساقه اصلی هدایت شوند، ضمنا توجـه داشتـه باشید كه اگر آنها را در مسیـری نامناسب هـدایت كنید، رشد مناسب و مطلوبی نخواهند داشت. در ضمن هنگام هرس كردن می بایست وسایل و ادوات هرس شما تیز و تند باشند و همچنیـن جهت حظ سلامتی گیـاه قبل از هرس كردن ، وسایل خود را كاملا تمیز كنیـد. همچنین هنگام هرس پرچین ها و فرم دادن به آنها (بصورت تپه ای ) توجه داشتـه باشید كه پایه هـای پرچین هـا می بایست عریض تر از قله هـای آنها باشد، تا اینكه برگهـا بتوانند بخوبی آفتاب دریافت كنند. در ضمن از عریان كردن ساقه هـای پائینی تر نیز پرهیز كنیـد .

ابزار مورد استفاده در هرس :
-قیچی‌های دستی (a): موثر (مفید) برای تركها یا شاخه‌های كوچك
-قیچی‌های برنده (b): بازده اهرمی بیشتری برای شاخه‌هایی با قطر 2/11 اینچ یا كمتر فراهم می‌كند.

روش هرس كردن:
 برش ‌كلید هرس كردن خوب است. بعنوان یك قانون،‌ همیشه پشت شاخه، تركه یا غنچه را در جهتی كه می‌خواهید درخت رشد كند‌، ببرید. این روش، رشد جدید سالم و كنترل شده را تقویت می‌كند. نكته: درختان برای ترمیم جراحت (بریدگی) مكانیسم‌های مخصوص به خود دارند. یك درخت،‌ در طی دوره زندگی خود، چند میلیون جراحت را تحمل می‌كند، بعضی از آنها به ریزی نیش حشرات و بقیه به بزرگی یك تنه درخت شكافته شده هستند .بنابراین نیازی به گزاشتن ماده بر محل بریده شده نیست
نوشته شده در تاريخ یکشنبه 16 اسفند 1388 توسط


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
ابر برچسب ها
آمار سايت