تبلیغات
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی - اهمیّت درخت
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی
تولید تهال-پیوند زنی-تكثیر نهال-گلخانه ای-انواع كاج سوزنی-توپی-نهال میوه و تزئینی كلی و جزئی

 اهمیّت درخت
تحول و دگرگونی در علم باغبانی از وقتی آغاز شد كه علوم پزشكی و بهداشت به اطلاعات جدیدی درباره بدن انسان دست یافتند و متوجه شدند كه هر فرد برای حفظ سلامتی و قدرت كامل بدن خود،‌علاوه بر مواد اولیه غذایی مانند: نشاسته، گوشت و چربی به مواد دیگری از جمله ویتامین ها احتیاج دارد.
       اولین تفاوت اساس و عمده بین درختان و سایر نباتات این است كه سبزی ها و گیاهان زراعی یك ساله یا دو ساله اند و یا عمركوتاهی دارند. در صورتی كه عمر درختان گاهی به چند صدسال نیز می رسد.

 اهمیت درخت و درختكاری:
    در زندگی هیچ گروهی از گیاهان، به اندازه درختان، بخصوص درختان میوه، دخالت نمی شود. این دخالت به صورت اصلاح بذر است و هدف آن بدست آوردن یك درخت مرغوب و پرمحصول است.
 هدف پرورش درختان :
     
هدف از پرورش درختان تنها استفاده از میوه آن ها نیست. برای مثال سپیدار برای تولید چوب درخت گردو برای میوه و چوب، درخت سیب برای میوه ، نارون و اقاقیا برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 تأثیر عوامل محیطی بر درخت:
 عوامل محیطی بر زندگی گیاهان و درختان تأثیر به سزایی دارند. به همین دلیل در یك منطقه از كشور مركبات،‌در منطقه دیگر درختان خرما و در یك منطقه سیب و انگور پرورش داده می شود.

 جنگل طبیعی و مصنوعی:
    در مناطقی كه میزان رطوبت دمای هوا و سایر عوامل محیطی برای رشد انواعی از درختان مناسب باشد، به تدریج مجموعه هایی از درختان و پوشش های گیاهان متناسب با موقعیت به وجود می آیند و به طور طبیعی تكثیر می شوند. مجموعه این گونه درختان را جنگل طبیعی می نامند. مجموعه ای ازدرختان كه توسط انسان ها و بطور ارادی و هدف داری برای ایجاد فضای سبز در حاشیه شهرها و دامنه ها كاشته می شود، جنگل مصنوعی یا پارك جنگلی نام دارد.

درختان چگونه تكثیر می شوند:
   درختان همانند سایر گیاهان به روش های مختلفی مانند: بذرافشانی، پاجوش،‌قلمه زدن،‌خوابانیدن،‌پیوند زدن و .... تكثیر می شوند. شیوه تكثیر درخت بر حسب نوع درخت و محل و موقعیت آن متفاوت است. متداول ترین روش تكثیر تجاری درختان،‌قلمه زدن و یا كشت بذر در خزانه به منظور تهیه گیاه پایه و زدن پیوند روی آن هاست. زیرا بسیاری از درختان پس از تكثیر بوسیله بذر، بدون انجام عمل پیوند میوه مرغوب نخواهند داد. در تكثیر درختان از طریق بذر، شیوه عمل این گونه است كه بذر مورد نظر را دربهار به روش خطی در خزانه می كارند و در ماه های آخر زمستان همان سال و قبل از بیدار شدن و جوانه زدن نهال ها، آن ها را به خزانه دوم كه خزانه انتظار می نامند، انتقال می هند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه 16 اسفند 1388 توسط


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
ابر برچسب ها
آمار سايت