تبلیغات
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی - عملیات انتقال و كاشت نهالها در زمین اصلی :
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی
تولید تهال-پیوند زنی-تكثیر نهال-گلخانه ای-انواع كاج سوزنی-توپی-نهال میوه و تزئینی كلی و جزئی

عملیات انتقال و كاشت نهالها در زمین اصلی :
پس از مشخص كردن محل هرس درختان گودال هایی به شكل مكعب با طول ، عرض و ارتفاع یك متر یا به شكل استوانه با قطر و ارتفاع یك متر حفر می كنند. آن گاه پس از جداكردن سنگ های درشت، خاك قسمت بالایی را با مقدار معینی كود حیوانی و كود شیمیایی و در صورت نیاز مواد اصلاح كننده خاك مخلوط می كنند و به داخل گودال باز می گردانند. به هنگام كاشت درختان، گودال را با قسمت دوم خاك باقی مانده پر می كنند.
پس از خارج كردن نهال های انتخاب شده از خزانه شاخه و ریشه ی آن ها را هرس می كنند. به این تریب، شاخه های اضافی و شكسته و ریشه های آسیب دیده حذف می شوند.

عملیات كاشت نهال :

برای كاشتن نهال ها آن ها را به طور عمودی در گودال قرار می دهند و گودال را با خاك پر می كنند. بطوری كه

طوقه درخت روی خاك قرار گیرد. (یعنی آن مقدار از ساقه كه در خزانه نیز در خاك بوده است،‌درون خاك قرار می گیرد). بلافاصله پس از كاشت نهال ها، آن ها را آبیاری می كنند تا ریشه ها به خاك بچسبد.


مراقبت های پس از كاشت درختان:
بعد از كاشت نهال ، مراقیت های ویژه ای مانند آبیاری ، مبارزه با بیماری ها ، كنترل آفات، هرس كردن، كوددادن، مبارزه با علف های هرز، ترمیم جوی های آبیاری و نرم كرده خاك پای درختان در زمان های مشخصی انجام می شود. به كلیه این كارهای عملیات داشت می گویند. آبیاری : مقدار نفوذ آب و سرعت حركت آن در خاك به نوع و جنس خاك بستگی دارد. به همین دلیل برای آبیاری درختان از روش های مختلف آبیاری استفاده می شود.این روش ها عبارتند از :
1 – آبیاری به طریق كرتی (غرقابی)
2 – آبیاری تشتكی
3 – آبیاری تحت فشار


هرس:

هرس عبارت از حذف شاخه ها و حتی میوه های اضافی به منظور به دست آوردن محصول مرغوب به اندازه مطلوب است. به هنگام هرس دمای هوای منطقه نباید از حدود پنج درجه سانتی گراد كم تر باشد. هرس برای آرایش شكل ظاهری درختان نیز انجام می گیرد. زمان هرس درختان قبل از بیدارشدن آن ها از خواب زمستانه است.

نوشته شده توسط انجمن علمی گروه علوم باغبانی


نوشته شده در تاريخ یکشنبه 16 اسفند 1388 توسط


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
ابر برچسب ها
آمار سايت