تبلیغات
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی - اهمیت تنوع بذر و بذر بومی در کشاورزی پایدار
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی
تولید تهال-پیوند زنی-تكثیر نهال-گلخانه ای-انواع كاج سوزنی-توپی-نهال میوه و تزئینی كلی و جزئی

اهمیت تنوع بذر و بذر بومی در کشاورزی پایدار
چرا تنوع زیستی در کشاورزی اهمیت دارد؟

کشاورزی مدرن و یا صنعتی تعداد خیلی کمی از ارقام بذر و نژادهای دام را بکار می‌گیرد (یعنی درصد پایینی از تنوع ارقام بذر بومی موجود در جهان). این بذرها به هیچ عنوان قادر به پاسخ‌گویی به نیازهای متنوع و در حال تحول هم کشاورزان و هم محیط طبیعی نیست. ارقام پر محصولی که توسط نظام تحقیقاتی جدید (چه به شکل دولتی و یا به شکل خصوصی) تولید شده‌اند نیاز به کار‌برد کودها، مواد شیمیایی و آب بسیاری است که هم هزینه بردار است و هم از نظر محیط زیست پایداری نخواهد داشت.

 

 دلایل از بین رفتن تنوع زیستی کشاورزان چیست؟

 ورود انقلاب سبز در ایران (که در دهه 1950 و با حمایت اصل چهار ترومن -رئیس جمهور آمریکا در آن زمان – اتفاق افتاد) ترویج استفاده گسترده از ارقام پر محصول و آفت‌کش ها را همراه داشت. همچون تمام کشورهایی که از این فن‌آوریها استفاده گسترده کردند در ایران نیز بسیاری از بذرهای بومیمان به حاشیه رانده شدند و بالاخره حذف شدند. همچنین با پیدایش علم اصلاح نباتات به عنوان زمینه فعالیت تخصصی افراد تحصیل کرده، کشاورزان نقش سنتی خود را (یعنی اولین بهنژادگران دنیا و موفقترین محافظان تنوع زیستی کشاورزی در تاریخ) به محققین باختند. البته ناگفته نماند که امروزه محققین و بهنژادگرانی هستند که تلاش می‌کنند با کشاورزان همکاری و همفکری کنند:

امروزه، بسیاری از متخصصین نگران پدیده فرسایش  ژنتیکی (از بین رفتن بذرهای بومی و تنوع زیستی کشاورزی) در جهان هستند. این فرسایش با خصوصی سازی بخش بذر و ورود ارقام تراریخته (GMO) سرعت می‌یابد. امروزه مقررات حاکم بر تولید، استفاده، و خرید فروش بذر با قوانین بازاریابی و حقوق مالکیت معنوی آمیخته شده اند. آنها تعیین می‌کنند چه بذرها می‌توانند به فروش برسند و یا مبادله یا حتی استفاده گردند. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارقام تراریخته و خصوصی سازی بخش بذر به اسناد زیر رجوع کنید:

1 . قانون بذر ایران.

2 . سند ملی بذر ایران.

 

با پیدایش بحران محیط زیست، بحران غذا و تغییرات اقلیمی اهمیت تنوع بذر و به خصوص بذر بومی در حال پیدا کردن جایگاه اصلی خود است. برای اطلاعات بیشتر در مورد نظر کشاورزان ایرانی به این موضوع به گزارشات زیر رجوع شود:

۱  . ‫جلسه کشاورزان پیرامون اهمیت حفاظت از بذرهاى بومى.

۲  . ‫گزارش شرکت کشاورزان ایرانی درکنفرانس منطقه‌ای کشاورزان در ایکاردا.

 در کتاب  دانش بومی در زراعت برنج در فصل دوم به نام منابع ژنتیکی و انتخاب بذر به موضوعات زیر اشاره شده است:

                               *           اهمیت تنوع زیستی کشاورزی و بذر بومی

                                *            چگونه اینها از بین رفتند

                                *             تاریخچه و تأسیرات انقلاب سبز

                               *          تأسیرات ارقام تراریخته بر تنوع زیستی کشاورزی

                                *             سرقت زیستی

                               *           اهمیت حفاظت از ارقام بومی بذر برنج و دانش بومی مرتبط با آن در آسیا

 

 

چگونه می شود از تنوع زیستی حمایت کرد؟

برای حفظ این تنوع ژنتیکی و اطمینان از دسترسی به بذور و دام متناسب با وضعیت اقتصادی، محیطی و فرهنگی، کشاورزان باید به ارقام بومی دسترسی داشته باشند و در فرآیند تحقیقاتی و اصلاح بذر شرکت داشته باشند. این رویکرد در ایران در چارچوب طرحهای بهنژادی مشارکتی در دست اجرا است.

 منبع:   http://www.cenesta.org/en/about.htm

برچسب ها: باغ - باغبان - باغبانی - باغی - درخت - درختان - زمین دستگاه - شخم - شخمزن - گلخانه - بستر - فضای سبز -فروشنده - خدمات - کشاورزی - تیلر - روتاری - کولتی واتور - کولتیواتور - تیلواتور -میوه سیب - انار - انگور - مرکبات - مزرعه - پسته - کیوی،  


نوشته شده در تاريخ یکشنبه 16 اسفند 1388 توسط


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
ابر برچسب ها
آمار سايت