تبلیغات
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی - تیره گل میمون Scrophulariaceae
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی
تولید تهال-پیوند زنی-تكثیر نهال-گلخانه ای-انواع كاج سوزنی-توپی-نهال میوه و تزئینی كلی و جزئی

تیره گل میمون Scrophulariaceae

                                              

تیره گل میمون   Scrophulariaceae

 جنس کتانی   Linaria
    گیاهانی علفی، به ندرت درختچه ای با برگهای پاینی معمولا" متقابل و برگهای بالایی متناوب، کامل و دندانه دار می باشند. در برخی گونه ها کلیه برگها به صورت متناوب در روی ساقه قرار گرفته اند. گلها به صورت منفرد از محور برگها منشعب شده و برخی مواقع گلهای بالای ساقه با آرایش خوشه یا سنبله تشکیل می شوند. جام گل لوله ای شکل و مهمیزدار بوده و گلبرگها به رنگ سفید، زرد و یا قرمز ارغوانی است. کپسولها تخم مرغی تقریبا" گرد است و از طریق ایجاد شکافهایی در قسمت انتهایی آن باز می شوند. بذرها معمولا" بال دار هستند. این جنس در ایران گونه های متعدد علفی یک ساله و چند ساله داردکه به چند گونه آن در زیر اشاره شده است.

 کتانی برگ باریک، گل کتانی، کتان وحشی   L.lineolata Boiss  


کتانی برگ باریک، گل کتانی، کتان وحشی   L.lineolata Boiss
     گونه ای چند ساله با ریشه ضخیم و ارتفاع ساقه حداکثر یک متر است. اندامهایی هوایی کرکدار و برگها باریک و بلند است که به صورت تقریبا" متناوب روی ساقه قرار گرفته اند. گل آذین با آرایش خوشه ای و به طول 20-10 سانتی متر در انتهای ساقه تشکیل می شود. گلها به رنگ زرد با لکه های بنفش دیده می شوند. گل کتانی بیشتر در تبریز، سلسله جبال البرز، رودبار، اطراف تهران، کرج و طالقان به وفور یافت می شود.

 کتانی تماشایی، گل کتانی   L.vulgaris Mill
    گونه ای پایا با ساقه ای ایستاده و برگهای متناوب و باریک است. گل آذین به صورت خوشه ای در انتهای ساقه و از اواخر بهار به بعد تشکیل شده و گلبرگها به رنگ زرد دیده می شوند. گل کتانی بیشتر به عنوان علف هرز در داخل مزارع و باغات رشد می کندو ماده موثره سرشاخه های گلدار آن در تسکین ناراحتی های کبدی و تنفسی بکار می رود.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه 2 فروردین 1389 توسط


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
ابر برچسب ها
آمار سايت