تبلیغات
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی - خار مقدس Cnicus
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی
تولید تهال-پیوند زنی-تكثیر نهال-گلخانه ای-انواع كاج سوزنی-توپی-نهال میوه و تزئینی كلی و جزئی

خار مقدس Cnicus

جنس خار مقدس  Cnicus
    جنس خار مقدس متعلق به تیره کاسنی (آفتابگردان، مرکبان و یا مینا) می باشد.این جنس گونه های با تیپ رشدی یک ساله و اندامهای هوایی کرکداررا شامل می شود. انشعابات ساقه به حالت خوابیده و به شکل روزت است. برگها آرایش متناوب دارند. گل آذین از نوع طبق است و طبق ها با آرایش خو شه ای روی ساقه قرار گرفته اند. براکته های تخم مرغی گرد روی گل آذین به چشم می خورد . نهنج مسطح و دارای خارهای بلند و متراکمی است.گلها به رنگ متمایل به به زرد بوده و گلچه های کناری نازا می باشند. گلچه های میانی دارای گلبرگهای 5 قسمتی است و گلبرگها لوله ای هستند. فندقه استوانه ای شکل، بدون کرک و دارای شیارهای متعددی می باشد. 

خار مقدس Cnicus

جنس خار مقدس  Cnicus
    جنس خار مقدس متعلق به تیره کاسنی (آفتابگردان، مرکبان و یا مینا) می باشد.این جنس گونه های با تیپ رشدی یک ساله و اندامهای هوایی کرکداررا شامل می شود. انشعابات ساقه به حالت خوابیده و به شکل روزت است. برگها آرایش متناوب دارند. گل آذین از نوع طبق است و طبق ها با آرایش خو شه ای روی ساقه قرار گرفته اند. براکته های تخم مرغی گرد روی گل آذین به چشم می خورد . نهنج مسطح و دارای خارهای بلند و متراکمی است.گلها به رنگ متمایل به به زرد بوده و گلچه های کناری نازا می باشند. گلچه های میانی دارای گلبرگهای 5 قسمتی است و گلبرگها لوله ای هستند. فندقه استوانه ای شکل، بدون کرک و دارای شیارهای متعددی می باشد. این جنس در ایران یک گونه علفی یک ساله دارد.

Image:Cnicus benedictus flor 
detalle.jpg

خار مقدس  . C.benedictus L
    خار مقدس یکی از گونه های متعلق به جنس Cnicus  است که دارای ریشه کم حجم و ارتفاع ساقه متوسط 35 سانتی متر است. برگها به رنگ شبز روشن، بزرگ، غشایی و شکننده است. حاشیه برگها اره ای و دارای دندانه های عمیق و خاردار است و سطح تحتانی آنها کرکدار به نظر میرسد.برگهای تحتانی ساقه معمولا" دارای دمبرگ و به شکل نیزه ای کشیده و برگهای فوقانی ساقه در آغوش و تخم مرغی کشیده می باشند.
اندامهای هوایی به دلیل دارا بودن ترکیبی به نام کنی سین در حالت تازه بو و طعم نا مطلوب می دهند. گلها بزرگ و گلبرگها به رنگ زرد است و در فاصله بین ماههای اردیبهشت و تیر ظاهر می شوند. گلهای واقع در ردیفهای خارجی طبق عقیم می باشند.
طبق خاردار و به قطر 3/5-2 سانتی متر است. تراکم برگها در قسمت بالایی ساقه بیشتر است و کاپیتول را احاطه نموده اند. میوه از نو ع فندقه، استوانه ای شکل و به طول حداکثر یک سانتی متر است و در قسمت انتهایی آن تاژکهایی در دو ردیف قرار دارد. این تاژکها به انتشار بذر توسط باد کمک می کنند.
این گیاه پراکندگی وسیعی داشته و رستنگاه آن در تبریز، ماکو، ارومیه، سلماس،مازندران، گلستان، رشته کوههای البرز، اطراف تهران،دماوند، هشتگرد، کرج، قزوین، کرمانشاه، قصر شیرین، همدان، لرستان، خوزستان، شیراز، بوشهر، جهرم، کرمان و خراسان گزارش شده است.

Figura:Cnicus benedictus 
hojas.jpgFigura:Cnicus benedictus tallo.jpg
نوشته شده در تاريخ دوشنبه 2 فروردین 1389 توسط


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
ابر برچسب ها
آمار سايت