تبلیغات
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی - سدروس
مجموعه تولید و پرورش نهال زردادی
تولید تهال-پیوند زنی-تكثیر نهال-گلخانه ای-انواع كاج سوزنی-توپی-نهال میوه و تزئینی كلی و جزئی

سدروس

سدروس (Cedrus)


بوسیله بذر آن را تکثیر می نمایند. مخروط سدروس را 48 ساعت در آب خیس می کنند بدین وسیله بذر از مخروط جدا می شود سپس مختصری بذر را خشک می نمایند آنگاه برای کاشت آماده می شود.

بهتر است قبل از کاشت بذر در داخل مخروط باقی بماند. قوه نامیه بذر سدر برای گونه های مختلف از این قرار است:Cedrus atlantica ( 52 درصد)، Cedrus deodara (72 درصد) و cedrus libani (48 درصد) .

پیوند در مورد آن عملی است با قلمه نیز تکثیر می یابد. بیشتر به خاکهای رسی و سیلیسی علاقمند است البته برای گونه های مختلف فرق می کند. مثلاً Cedrus atlantica در خاک آهکی می روید در صورتی که همین خاک برای گونه Cedrus deodara مناسب نیست.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/07/28ساعت 17:54  توسط مهندس فرشادپیلسته  |  نظر بدهید

آبیس (نراد)


آبیس (نراد)


آبیس ها از جمله سوزنی برگانی هستند که دارای برگهای خطی می باشند. گسترشگاه طبیعی آبیس ها بیشتر در آمریکا، کانادا و شمال مکزیک و بعضی از گونه های آن در ترکیه و سوریه نیز وجود دارد.

گونه هایی که در ایالت های مختلف آمریکا نظیر کالیفرنیا و واشنگتن ارگان بطور طبیعی دیده می شود به نام Abies bornmuelleriana و Abies nordmaniana و وجود دارند.

در سوریه گونه Abies cilicica بطور طبیعی رشد می نماید.

در سالهای اخیر بعضی از گونه های فوق به ایران آورده شده و رشد خوبی نیز داشته اند و حتی به بذر دهی نیز رسیده اند.
آبیس که در فارسی به آن نراد نیز گفته می شود در صنایع چوب و کاغذ سازی قابل استفاده می باشد. بسیاری از باغداران آن را بعنوان یک گونه زینتی نیز به صورت تک درخت در باغات خود می کارند.

مخروطهای آبیس در ابتدای رشد بسیار زیبا هستند. تکثیر آبیس بیشتراز طریق بذر بوده و حتی با قلمه نیز می توان آن را ازدیاد نمود. کشت بذر معمولاً در پاییز و حتی در اسفند ماه نیز می توان اقدام نمود. قلمه ها در اواخر زمستان و حتی در اوایل بهار در جای سایه قابل تکثیر می باشند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 26 اسفند 1388 توسط


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
ابر برچسب ها
آمار سايت